×
Hledat v našem blogu

Víte, jak správně pěstovat mečíky?

Gladioly, též známe jako mečíky není třeba zdlouhavě představovat. Řadíme je mezi oblíbené hlíznaté rostliny (hlíza však ve volné půdě nepřezimuje, je nutné ji uchovávat v bezmrazém prostoru).

Pěstování mečíků není náročné a při dodržení několika zásad každého úspěch nemine. Jde především zejména o výborný zdravotní stav hlíz, vhodné stanoviště, dobu a způsob výsadby a ochranu proti třásněnkám.

Barevná škála gladiolů je téměř úplná, od bílé až po černou, samozřejmostí jsou vícebarevné květy s různými oky nebo s jinak zabarveným okrajem. Odrůdy jsou variabilní, i v tvarech a velikostech květů. Jsou vyšlechtěny rané, pozdní i polopozdní odrůdy, což umožňuje také prodloužit dobu sklizně.

Pro svůj růst potřebují mečíky světlo, stanoviště by nemělo být ve stinných částech zahrady, nejlépe jim vyhovuje hlubší propustná zem (nevhodné jsou těžké zamokřené půdy). Stejně jako například tulipány nesnáší čerstvé hnojení organickými hnojivy, vhodné je NPK (minerální hnojivo s obsahem dusíku, fosforu a draslíku) nebo Cererit v dávce doporučované výrobcem. Zasadíme-li hlízy příliš mělko, rostliny se často vyvrací, květy se křiví nebo dochází k jiným poškozením. Dostačující hloubka výsadby hlíz je 10 cm, neuškodí však ani 15 cm. Hlízy můžeme vysazovat hustěji, v řádku 15 cm od sebe, vzdálenost řádků cca 20 cm. Během vegetace občas rozrušíme půdní škraloup a zbavíme záhon plevelu.

Ideální doba pro výsadbu je polovina dubna. Jestliže chceme sklízet květy postupně, můžeme hlízy vysazovat postupně až do poloviny června. I tehdy rostliny ještě vykvetou a vytvoří nové květu schopné hlízy. Jestliže nechcete nově vytvořené hlízy uchovávat, můžeme mečíky vysazovat i v červenci (květy pak sklízíme během října nebo dokonce ještě v listopadu, samozřejmě v závislosti na počasí).

Za největšího škůdce mečíků jsou považovány třásněnky. Díky nim se nevytvoří květy nebo se nerozvinou, jsou prosáté a zahnívají. Poškození se první vyskytuje na tmavých kultivarech, zejména na fialových a modrých. Prvním signálem přemnožení třásněnek je výskyt světle zelených nebo žlutých teček na listech ještě v období před vytvořením květního stvolu. V této fázi lze ještě pomůže postřik. Ideální je cílené ošetření hlíz a moření před výsadbou - pokud se třásněnky v porostu vyskytly, přezimují na šupinách, kterými jsou hlízy pokryty. Před výsadbou hlízy ponoříme do mořícího roztoku, připravíme ho naředěním prostředku proti třásněnkám a přidáme fungicid proti houbovitým chorobám. V roztoku hlízy ponecháme několik hodin.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se