V okrasném jezírku nesmí chybět vodní růže
Pěstování leknínů není náročné, v každém jezírku však neporostou. Při výběru, případně obnově rostlin v jezírku dáme přednost rostlinám mírného pásu, které nevyžadují přílišnou péči při přezimování. Musíme vybírat i podle velikosti a hloubky jezírka. Lze si vybrat od nejmenších trpasličích druhů pro hloubku od 5 cm až po větší pro hloubku kolem metru. Vyberete–li tedy vhodný druh, ani nemusíte vlastnit zahradu s jezírkem, lekníny můžete pěstovat v nádobě na balkoně.
Jezírko je zapotřebí důkladně vyčistit od veškerých usazenin, bahna, tlejícího listí apod. Při čištění zkontrolujeme i stav stěn jezírka a případně ho opravíme. Lekníny sázíme zpravidla od dubna do konce července. Vhodné jsou pro ně stojaté vody s výškou vodního sloupce nad substrátem od 30 do 90 cm. Rostliny potřebují hodně slunce, alespoň 4–6 hodin denně, v polostínu by méně kvetly. Aby se daly rostliny dobře přemisťovat, zasadíme je do nižších, širších, plastových nádob.
Vhodným substrátem je směs rašeliny, jílovité zeminy a hnojiva, případně si zakoupíme již hotový substrát pro vodní rostliny. Aby se substrát z květináčů nevyplavoval, zatížíme ho vrstvou štěrku nebo kamínků. pH vody by se mělo pohybovat od 5 do 6. Nejvíce květů se na hladině vyskytuje od června do července. Aby bylo jezírko stále pěkné, uštipujte odkvetlé květy a odumírající listy. Není to však nutné, časem se rozloží a v jezírku zmizí.
Leknínům může škodit hmyz, který je jejich nejčastějším nepřítelem, plži, hlodavci (hryzec vodní nebo ondatra), vodní ptáci a býložravé ryby. Lekníny často ohrožuje i hniloba. Larvy některých ve vodě žijících much, brouků, chrostíků a pakomárů mohou již od května působit značné škody vykusováním listů. Velké škody mohou napáchat i mšice. Pokud chcete pěstovat v jezírku lekníny, zapomeňte na chov vodní drůbeže.
Odlišné nároky na pěstování mají lotosy, proto si je s lekníny nepleťte, jediné co je spojuje je podoba. Ty k dobrému růstu potřebují teploty okolo 25 °C a teplota vody by nikdy neměla vyloženě klesnout pod 20 °C.
V našich zeměpisných podmínkách se s nimi ve volné přírodě ani v zahradách tedy nepotkáme. Pokud ano, vydrží nejvýše do září.