Řeřicha – vitamínová bomba v zimě
Pěstování řeřichy je naprosto jednoduché a zvládne ho úplně každý, dokonce i ten, který nemá vlastní zahrádku. Bez problémů si ji můžete vypěstovat i vy. V následujícím článku se dozvíte několik užitečných informací a rad pro pěstování.
Řeřicha (Lepidium) je rostlinou z čeledi brukvovitých (Brassicaceae). Běžně se pěstuje řeřicha setá (Lepidium sativum) a řeřicha zahradní (Lepidium sativum var. capitata), nebo také řeřicha dánská a řeřicha velkolistá.
Řeřicha setá je jednoletá bylina dorůstající výšky 2-5 cm. Pěstuje se jako listová zelenina pro svou výraznou kořenitou chuť a aroma. Květy jsou uspořádané v hroznech na vrcholech stonků, plodem jsou šešule.
Řeřicha pochází z Blízkého východu, konkrétně z Iráku. Zmínky o jejich příznivých účincích na zdraví pochází ještě z dob před naším letopočtem. Od té doby se stále těší velké oblibě a pro své nenáročné pěstování se hojně rozšířila. Nejčastěji pěstovanou odrůdou řeřichy je řeřicha zahradní dánská. Jako koření byla používána ve Starém Římě.
Semena řeřichy zahradní jsou vhodná i k naklíčení. Naklíčená semínka jsou vhodná stejně jako vzrostlá řeřicha. Obsahují mnoho vitamínů a minerálních látek, které je možné získat již za 2–3 dny. Semena pěstována pro klíčky nepotřebují ke svému vývoji mnoho světla. Naklíčená semena řeřichy obsahují dokonce o 500 % více vitamínů než vzrostlé rostliny. I když se řeřicha může bez problémů pěstovat během celého roku, nejvyšší užitek má pro pěstitele v zimě a v předjaří, kdy ještě nerostou ostatní druhy ovoce a zeleniny. Jemně pikantní chuť řeřichy připomínající ředkvičku bude cenným obohacením jídelníčku v této době.