Rady a tipy jak pěstovat jarní cibuloviny
Pěstování cibulovin je snadný způsob rozjasnění zahrady pomocí ozdobné, často barvami zářící a někdy také voňavé podívané. Pěstování cibulovin je až extrémně jednoduché, proto se většinou pěstují ve velkých množstvích, i tím je totiž dána jejich síla.
Jarní cibuloviny se množí cibulkami a čas na jejich výsadbu nastává právě teď. Mezi jarní cibuloviny patří např. gladioly, begonie, dahlie, frézie aj. Cibulovým květinám se daří nejlépe v písčitohlinitých půdách, kde hladina podzemní vody není příliš blízko povrchu půdy. Po odkvětu vyžadují sušší počasí, aby cibule mohly zatáhnout a dobře vyzrát.
Cibulky jarních cibulovin můžeme sázet např. pomocí sázecího kolíku, kterým se udělá jamka, do níž vložíme cibuli. Určitým úskalím tohoto způsobu vysazování cibulí je nebezpečí, že jamku kolíkem uděláme příliš úzkou a pod vloženou cibulkou zůstane prostor vyplněný vzduchem. To není pro rostliny dobré a ty pak špatně kvetou.
Vysazovat se mohou na záhon, ve skupinách do trávníku i do květináčů. V případě výsadby jednoho druhu cibulovin na květinové záhony je nejvhodnější odstranit povrchovou vrstvu (10 až 15 cm) zeminy a odhrnutý záhonek znovu zrýt. Srovnaný (uhrabaný) povrch zrytého záhonku poté pokryjeme cca 1 cm vrstvou písku a rozmístíme na něj cibule. Do zeminy, kterou jsme dříve odstranili, můžeme přimíchat písek a rašelinu. Takto upravenou zeminou nakonec zasypeme vysazené cibule.
"Pěstování v květináčích umožňuje pěstovat cibuloviny v podmínkách, které nejlépe vyhovují jejím individuálním požadavkům."
Do trávníku se cibuloviny sázejí ve skupinách. Nejdříve vyryjeme drn, poté v zemi vyhloubíme jamky a na jejich dno položíme cibule. Ty pak zasypeme a nakonec přiklopíme odstraněným drnem. V květináčích pěstujeme nejčastěji vyšší druhy cibulovin, které v nádobách budou působit nejpřirozeněji. Květináče použité pro jarní cibuloviny se mohou později použít např. pro rostliny kvetoucí v létě. Jakmile cibuloviny zatáhnou, můžeme je vyzvednout a uskladnit nebo přesadit na záhony a na jejich místo dáme letničky nebo choulostivé trvalky. Pěstování v květináčích umožňuje pěstovat cibuloviny v podmínkách, které nejlépe vyhovují jejím individuálním požadavkům. To je výhoda zejména při pěstování většího množství neobvyklých cibulovin. Jako měřítko hloubky výsadby nám dobře poslouží sama cibule. Ideální hloubka se pro každý druh pohybuje někde mezi dvou- až tří násobkem délky jeho cibulí.
Suché cibule by se měly vysazovat co možná nejdříve po nákupu. Pokud byly cibule uskladněny přes zimu, vysazujeme je na konci období jejich vegetačního klidu. Cibuloviny pěstované v květináčích se mohou vysazovat po nákupu během celé sezony. Mohou se ponechat v květináčích, dokud jim neodumřou nadzemí části, pak s nimi můžeme zacházet jako se suchými cibulemi. Pokud máme cibuloviny ve stejném květináči po dobu několika let, určitě bychom neměli zapomínat na pravidelné hnojení. Hnojivo aplikujeme s každou druhou zálivkou. Vhodná hnojiva jsou taková, která mají vysoký obsah draslíku a nízký obsah dusíku.
Mnoho cibulovin bylo importováno z oblastí, pro které je charakteristické teplé klima, takže vyžadují pěstování na slunných polohách a nejlépe prospívají v horkém létě, mnoho cibulovin však také prospívá ve venkovní zahradě v oblastech s četnými letními srážkami. Cibulovinám, které běžně rostou v lesích, svědčí lehký stín. Ty další jsou spokojené v lehkém stínu, které vrhají blízko rostoucí keře nebo živé ploty. Podrobné popisy jednotlivých druhů jarních cibulovin a jejich způsobů pěstování však budou námětem až dalších článků…