×
Hledat v našem blogu

Právě nastal čas na medvědí česnek!

Medvědí česnek je jemnější než česnek setý, jeho sezóna je právě teď.

Planě se objevuje  na vlhkých loukách, ve smíšených lesích, hájích i podél vodních toků brzy z jara. Listy oválného tvaru vyrůstají již koncem března a v květnu česnek medvědí rozkvete drobnými bílými kvítky. Je zvláště vhodný pro jarní omlazovací kúry, pročištění krve i detoxikaci po zimě.

Allium ursinum (česnek medvědí), patří do čeledi liliovitých (Liliaceae), je to vytrvalá bylina vysoká 20 až 50 cm. Listy se podobají konvalince nebo ocúnu, ale pro svou intenzivní česnekovou vůni jsou s nimi nezaměnitelné. Květenství je tvořeno řídkým okolíkovitým polokulatým vrcholíkem bílé barvy. Používá se jako léčivá rostlina, zelenina i koření. Listy se sbírají od dubna (někdy už od března) do května, dříve než rostlina rozkvete, cibulky pak na konci léta a na podzim.

Daří se mu na vlhkých loukách, pod keři, v hájích a listnatých lesích – v zahradě mu tedy vyberte stanoviště na půdách propustných, vlhčích, slabě kyselých, bohatých na humus i na dusík, písčitých až kamenitých nebo hlinitých.

Medvědí česnek je jemnější než ten setý, jeho cibulky mají v kuchyni podobné využití. Pro kuchyňské zpracování se využívají zejména listy. Posekané je můžete sypat na chléb s máslem nebo některými bílými sýry, na brambory, přidávat do polévek, omáček, salátů, ochucených majonéz apod.

Obsahuje účinnou silici zastoupenou sirnými složkami, čpavkem, glykosidy, allicinem a éterickými oleji. Dále obsahuje vitamín C, fytoncidy, hořčiny a další látky. Účinné látky v něm regulují činnost žaludku, podporují trávení, urychlují hojení ran a vředů, uklidňují křeče hladkého svalstva a ničí střevní parazity. Užívat lze i jako rostlinné antibiotikum, silný protihnilobný prostředek, mírné projímadlo, močopudný prostředek a jako prostředek pro očištění a prokrvování.

Náš tip

Víno na uvolnění hlenů a usnadnění dýchání

Hrst nadrobno posekaných listů svařte v 250 ml bílého vína, můžete osladit medem. Pijte malými doušky v průběhu dne a to každý druhý až třetí den.

Tinktura

Nadrobno nakrájejte listy anebo cibulky nasypte volně do lahve, abyste ji zaplnily po okraj. Poté lahev naplňte 40% vodkou anebo podobně silnou kořalkou a postavte na dna týdny na okno, kam svítí slunce, nebo k radiátorům či jiné teplé místo. Poté přes hadřík přeceďte a uskladněte v menších lahvičkách, které uchovávávejte v chladnu.

Denně užívejte 10 až 15 kapek smíchaných s trochou vody. Kapky kromě jiného podporují paměť a zabraňují vápenatění cév (arterioskleróze).  

Pozor! Ve větších dávkách, může česnek medvědí u některých jedinců vyvolávat nevolnost a zvracení. Při závažnějším onemocnění konzultujte užívání všech léčivých bylin s lékařem.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se