Pěstování strelície ze semen
Strelície je exotická pokojová rostlina mezi pěstiteli známá svými zvláštními květy. Péče o ní není složitá a proto je možné ji doporučit téměř do všech bytů. Tato rostlina se výborně hodí také do zimních zahrad. V jižní Africe, kde má strelície původ, jsou její nápadné květy opylovány místními druhy ptáků. K přistávání ptáci využívají vodorovně odstávajících listenů, z nichž vzpřímeně vyrůstají oranžové a sytě modré květní části. Květy ve váze vydrží poměrně dlouhou dobu a jsou proto vhodné k řezu. Tmavé listy vyrůstají na dlouhých stopkách a mají oválný tvar. Na okrajích jsou zvlněné a mohou být až 1 m dlouhé. V jižní Evropě se strelície pěstuje v zahradách a parcích a dokonce je erbovní rostlinou Los Angeles.
Listy strelície mají tmavě zelenou barvu, a protože se jedná o stále zelenou rostlinu je zejména během zimního období nutné této rostlině zajistit co nejvíce světla. Ideální podmínky pro přezimování proto nabízí hlavně zimní zahrady. V době přezimování by teplota neměla klesnout pod 10 °C. Pokud uchováváme strelícii přes zimu ve vyšších teplotách, bude potřebovat větší množství vody. Naopak rostliny umístěné v chladných místnostech zaléváme jen tak slabě, abychom zabránili vysychání kořenového systému.
Nejlevnějším způsobem, jak si tuto rostlinu pořídit, je vypěstovat ji ze semen. My vám nabízíme semena strelície královské (Strelitzia Regina) a strelície natalské (Strelitzia nicolai). Semena obou strelícií je možné vysévat během celého roku. Semena strelície královské před výsevem nejprve na 48 hodin namočíme do vody. Z namočených semen poté odstraníme oranžovou hmotu a vyséváme do hloubky 1–2 cm do výsevního substrátu. Výsev ponecháme při pokojové teplotě a dbáme na to, aby nikdy nevyschnul. Doba klíčení obvykle bývá asi 6 týdnů. Semena strelície natalské můžeme také vysévat do výsevního substrátu popřípadě do sadbovacích tablet. Další péče o výsev je v podstatě stejná jako u strelície královské. Pěstování strelícií ze semen především ocení lidé, jenž chtějí sledovat vývoj svých rostlin od výsevu až po dospělost.
Péče o semenáčky je podobná péči o dospělé rostliny. Oproti dospělým rostlinám jsou však sazenice strelícií poněkud náchylnější na přelití i vyschnutí substrátu a proto bychom jejich stav měli častěji kontrolovat. Stejně jako dospělé rostliny, vyžadují dostatek světla a vyšší vzdušnou vlhkost.
Strelícii vyhovuje slunečné až polostinné stanoviště. V létě ji dokonce můžeme umístit na zahradu. Venkovní stanoviště by mělo být chráněné, teplé a zároveň mimo sluneční úpal. Během tohoto období je nutné strelície vydatně zalévat a pravidelně hnojit. Při zalévání je důležité dbát, aby byl umožněn odtok přebytečné vody od kořenů. V období vegetační sezony přihnojujeme každé 2 týdny speciálním tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.
Dužnaté a poměrně křehké kořeny strelícií rostou hlouběji, než je u pokojovek obvyklé. Proto je pěstujeme ve velkých a hlubokých nádobách a přesazujeme je až po několika letech. Strelície vyžaduje kvalitní, na živiny bohatý a dobře propustný substrát s neutrálním až mírně zásaditým pH. Vhodná je např. směs zahradního kompostu, písku a rašeliny smíchaná v poměru 3:2:1. V období, kdy rostlinu nepřesazujeme, pouze vyměňujeme svrchní vrstvu zeminy. Každoročně se přesazují jen mladé rostliny.