×
Hledat v našem blogu

Obyčejná pažitka zvedne náladu a oživí byt

Kdo by řekl, že něco tak obyčejného, jako je pažitka může člověka potěšit. Možná to nebudou právě davy lidí. Na druhou stranu, ruku na srdce, kdy jste si naposledy dopřáli tuto voňavou bylinku třeba na krajíci čerstvého chleba s máslem? A přitom vypěstovat si ji doma v květináči je v podstatě hračka.

Je krásně zelená, doma na parapetu okna v květináči nebo truhlíku působí dokonce velice dekorativně a hlavně, má všestranné využití v kuchyni. To není řeč o nějaké zázračné rostlině z cizí exotické země, ale o obyčejné pažitce, které také někteří přezdívají „šnytlík“. Ten kdo už se do jejího pěstování někdy pustil, jistě může potvrdit, že s ní není téměř žádná práce a přitom je dosti k užitku a k tomu obsahuje spoustu pro člověka blahodárných látek, především zrovna v zimním období důležitý vitamín C, ale i další A, B, draslík či vápník.

Právě v únoru je vhodné si pažitku předpěstovat ze semínek. Ideální půda pro ni by měla být bohatá na živiny. Hojně se proto využívá například zemina obohacená kompostem. Jinak obecně se pažitce vede nejlépe ve středně těžké, živné půdě s dostatkem humusu a vápna. Neobejde se také bez vydatné zálivky.

V průběhu vegetace je doporučováno pažitku přihnojovat, není to však bezprostřední podmínkou pro její růst. Je lhostejné jestli pažitku budete mít v truhlíku doma, ve skleníku, nebo ji pak nakonec vysadíte ven na zahrádku. Tam by neměla skončit dříve než v dubnu.

Důležité upozornění, které by každý pěstitel pažitky měl mít na paměti, je, že miluje světlo, slunce a teplo. Na záhon ji proto vysaďte na slunné místo, v případě pěstování v květináči ho postavte v ideálním případě za okno, do kterého se v průběhu dne dere sluníčko.

Až dospějete k vlastním výpěstkům, pak už vám to s pažitkou půjde více než snadno. Nejjednodušeji se totiž rozmnožuje dělením cibulí nebo přesazováním trsů jednou za tři roky, a to na jaře. Na jednom místě ale tuto stále zelenou bylinku není vhodné ponechávat déle než 5 let.

Pažitku konzumujeme výhradně čerstvou a sklízíme těsně před použitím. Chutná jako nejjemnější cibule, nepálí a pro svou svěží barvu je nejen kořením, ale i ozdobou mnoha studených a teplých pokrmů. Nikdy ji nevaříme, teplé pokrmy jí posypáváme nejlépe až na talíři. S oblibou se přidává do tvarohových pomazánek, na chléb s máslem, do míchaných vajíček, majonéz a studených omáček, lze s ní posypat a ochutit vařené brambory a využití má i jako ozdoba studených mís. Pažitka sice není vhodná k sušení, ale za to se dá celkem obstojně zamrazit, a tak vám může být kdykoliv po ruce.

Tag: Byliny
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se