×
Hledat v našem blogu

Není váš trávník dokonalý a chcete to změnit? Připravte ho správně na zimu.

Hustý svěže zelený trávník je snem většiny majitelů zahrad, chloubou pak jen některých. Aby byl dokonalý, potřebuje spoustu péče a tedy i váš čas. Na jaře a v létě je to především hnojení, sekání a zavlažování, na podzim se jeho potřeby mění. Co tedy nyní potřebuje?

Pokud patříte do kategorie „snění o svěžím hustém trávníku“, omezte jeho plochu půdopokryvnými rostlinami, výsadbou keřů, přírodní dlažbou, na málo používaných místech, nebo květinovou loukou. Uvědomte si, že trávník je velmi náročný na práci. Zmenšíte-li plochu, pak mu můžete věnovat náležitou péči, kterou si zaslouží. 

Na podzim je to zejména včasné shrabání spadaného listí, příprava na zimu pomocí vhodného hnojení, provzdušnění a posledního posečení. Opravit lze poškozená místa.

Pěstěnému trávníku vrstva listí nesvědčí, vytváří příliš vlhké prostředí, listí proto odstraňujte pravidelně. Není-li spadaného listí mnoho, poradí si s ním i sekačka při sekání trávy. Obsah ze sběrného koše sekačky bude ideální pro kompost. Listí můžete však ponechat jako ochranu před mrazem na místech s vysazenými okrasnými cibulovinami a na trvalkách, jako jsou např. kapradiny.

I když pomalu, tráva i na podzim stále roste. Sekání už nebude tak časté jako v letních měsících. Při sekání nůž sekačky nastavte tak, aby tráva zůstala vysoká nejméně 4 cm, nižší porost by byl náchylnější k poškození zimou. Růst trávy ustává, teprve když teploty klesnou pod 7 °C. 

V sezóně, se díky sešlapávání, půda pod trávníkem stává hutnější, což travám příliš neprospívá (mají-li kořeny nedostatek vzduchu, mohou odumřít). K provzdušnění používejte vertikutátor s dutými bodci, dobře ale poslouží i obyčejné vidle, zejména pokud je plocha trávníku malá. Vidle vpichujte do hloubky 15 cm v rozestupech také cca 15 cm a vždy jimi mírně zakývejte (takový postup přivede ke kořenům trav dostatek kyslíku).

V podzimním čase lze trávník i zakládat, přestože je jarní termín vhodnější. S opravami poškozených, vypálených a jinak poničených míst, kde tráva zežloutla a uschla, na jaro ale čekat nemusíte. Suchou trávu pečlivě odstraňte drátěnými hráběmi včetně kořínků, rycími vidlemi místo nakypřete. Půdu uhrabejte a osejte vhodnou travní směsí, nakonec zasypte tenkou vrstvičkou zeminy, mírně utlačte a zalijte (osetá místa zalévejte i za suchého počasí).

Ještě pohnojit a je hotovo. Na podzim hnojte jiným druhem hnojiva, nežli na jaře a v létě, trávníku v tomto období nesvědčí výživa s vysokým podílem dusíku, který dává trávě sílu k bujnému růstu během sezóny. K přípravě trávníku na zimu slouží speciální podzimní hnojiva s vyšším obsahem draslíku.

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se