Lithops euniceae Fluminalis - osivo lithopsu - 10 ks
Lithopsy nebo také živé kameny jsou zakrslé sukulenty pocházející z písčitých pouští jižní a jihozápadní Afriky.
Tato rostlina vás jistě zaujme svým vzhledem, který se podobá oblázkům od nichž jsou na první pohled k nerozeznání.
Odrůda Lithops euniceae Fluminalis pochází z oblastí v provincii Severní Kapsko.
Rostlinu tvoří dva tlusté listy, které jsou k sobě pevně přitisknuté. Mezi nimi se nachází štěrbina, ve které se po 2–3 letech objevují žluté květy, především v létě a na podzim.
Konkrétně tato odrůda vytváří shluky silných, kyjovitých listů s plochými vrcholy. Jsou světle šedé s velmi výrazným, tmavě červenohnědým vzorem.
Semena lithopsu jsou velmi drobná!
Jak si vypěstovat lithops ze semínka?
Semena vyséváme v únoru na povrch speciálního substrátu pro kaktusy a sukulenty nebo do směsi univerzálního substrátu, sušeného křemičitého písku a perlitu v poměru 3:2:1.
Jako pěstební nádobu zvolíme na začátku květináč o velikosti 6 x 6 cm. Rostliny v něm zůstanou po celou první sezónu. Stanoviště pro květináče volíme světlé bez přímého slunečního světla a umístíme je pod průhledné sklo.
Klíčení trvá 7–10 dní při teplotě 18–25 °C.
První rok po výsevu vyžadují lithopsy pravidelnou a lehkou zálivku nebo rosení mimo období tzv. převlékání. Nejlépe je zalévat rostliny převařenou vodou, kam občas přidáme polyversum nebo jiný přípravek proti plísním.
První zimu rostlinám poskytneme umělé přisvícení, které je nadále udrží v růstu.
Po první roce růstu a po 1–2 převlečeních lze rostliny přesadit do většího květináče či skleníku, kde je ale třeba postupně přivykat slunečnímu záření.
V dalších zimách rostliny již přečkávají bez zálivky při teplotě 12–15 °C a na světlém stanovišti.
Rostliny nehnojíme. Doporučujeme je pěstovat v desinfikovaných substrátech s přídavkem fungicidů, jelikož jsou náchylnější na plísňová onemocnění.