×
Hledat v našem blogu

Japonské javory jsou vyhledávanými solitérami

Nezvyklá barevnost japonských javorů, pohledový akcent a jejich tvar listů. Japonské javory mají díky těmto přednostem bezkonkurenční místo mezi většinou okrasných keřů. Jak je vysazovat a jak o ně správně pečovat?

Správný botanický název zní javor dlanitolistý (Acer palmatum), přestože jsou tyto keře známější pod označením japonský javor.

Původem je z Japonska, střední Číny a Koreje. V našich podmínkách roste jako středně vysoký opadavý keř nebo malý strom, průměrná výška většinou nepřesáhne 3 až 4 m. Má vzdušný keřovitý vzhled s několika kmínky. Existuje bohatá škála vyšlechtěných variet a kultivarů, barevně proměnlivé listy jsou různě vykrajované a stříhané, paleta barev je v odstínech zelené, žluté, oranžové, červené až po temně purpurovou. Barvy se navíc zvýrazňují s příchodem podzimu.

Japonské javory vysazujte na chráněné stanoviště do světlého polostínu. Nepatří na sluneční úpal, slunce totiž poškozuje jemné listy a vytváří na nich skvrny až suchá místa. Rostliny také nesnáší větrné stanoviště nebo mrazové kotliny. Potřebují humózní, mírně kyselé zahradní půdy, vápník v půdě jim vadí. Půda by neměla být podmáčená, ale pokud je vlhčí, svědčí jim. Javorům prospívá vyšší vzdušná vlhkost, vysazují se proto často poblíž jezírka nebo vodního toku v zahradě.

Časně po výsadbě jsou keře japonských javorů více náchylné na namrzání. Na zimu mladé rostliny vždy zakrývejte a paty kmínků nasteleme např. listím. Pro výsadbu určitě upřednostněte jaro, ve vyšších polohách je jarní termín nezbytnou podmínkou. Od jara do podzimu (v průběhu vegetace) mohou rostliny lépe zakořenit na novém stanovišti a následnou zimu překonají lépe. Vůči mrazu jsou odolnější starší exempláře, po namrznutí i lépe regenerují. Kromě volné půdy se japonské javory vysazují také do nádob a samozřejmě se pěstují jako bonsaje. Ale to už je vyšší dovednost.

Japonské javory se hodí jako solitéry do trávníků i do dlážděných nebo štěrkových ploch, vyniknou na pozadí temných jehličnanů, doplní větší skalky, mohou doprovázet další výrazně zbarvené dřeviny a skupin trvalek. Ideálním stanovištěm bude i vřesoviště. Dařit se jim bude u vodních ploch v zahradě. Na velké zahradě můžete využít i kombinaci rozdílných kultivarů.

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se