Dejte plevelům šanci, dají se využít jako léčivky i koření
Jedno lidové úsloví říká, že není bylina, aby k něčemu nebyla. Na záhonech se jich někdy zbytečně zbavujeme a nevidíme je rádi, ale byla by škoda je pronásledovat i v zastrčených koutech zahrady. Jaké jsou ty nejznámější?
Andělika (Angelica)
Mohutný invazivní plevel, který je zároveň cennou léčivkou. Andělika má antibakteriální a protiplísňové účinky, pomáhá při žaludečních obtížích a rozpouští hleny. Květy, mladé listy i semena nacházejí nejrůznější využití ve fytoterapii i v kuchyni.
Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)
Je jedním z nejobávanějších plevelů, ale od středověku se využívala také jako účinná bylina proti dně neboli podagře. Z mladých lístků lze připravit výtečný salát.
Hluchavky (Lamium)
Jejich snadno uvolnitelné pyskaté květy se sbírají, suší a dávají do směsí, ze kterých se připravují lahodné a uklidňující čaje.
Jitrocel (Plantago)
Lidově nazývaný ránocel nebo koření babské. Nejznámějším druhem je jitrocel kopinatý a jitrocel větší. V léčitelství je používán proti kašli – jitrocelová šťáva rozpouští hleny. Čerstvé listy se přikládají na mělké rány, aby je dezinfikovaly a urychlily jejich hojení.
Kerblík lesní (Anthriscus sylvestris)
Používá se ve francouzské i naší kuchyni k dochucení omáček, též se jím zdobí vaječné a rybí pokrmy. Jeho příbuzný, kerblík třebule, se pěstuje jako lahůdkové koření, nepostradatelné například ve francouzské kuchyni.
Pelyněk (Artermisium)
Využíván při nedostatečné tvorbě žluči a při žaludečních problémech. Výtažek z pelyňku se též přidává do lihovin (absint) a vermutů.
Smetanka lékařská (Taraxacum officinale)
Působí močopudně, proti revmatismu, aktivuje ledviny a pomáhá odvádět odpadní látky z těla. Z květů se dá připravit pampeliškový med či sirup.
Svízel (Galium)
Většinou nás obtěžuje svými přilnavými lodyhami a semeny. Čaj ze svízele (patří sem například i mařinka vonná obsahující kumarin) má však uklidňující účinky. Svízel byl dříve rovněž užíván k barvení látek.
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
Má spoustu lidových názvů, například bylina sv. Jana, koření Matky Boží, svatá bylina apod. Je vhodným přírodním antidepresivem, které lze užívat bez přerušení i několik měsíců, léčí také rány a zjemňuje kůži.