Buďte originální, vypěstujte si masožravku
V dnešní době bohaté na různorodost a hojnost všeličeho na prodejních pultech není prakticky problém pořídit si cokoliv. Jedním z artiklů, který momentálně táhne pozornost, jsou takzvané masožravky, tedy správněji masožravé rostliny. Koupit si můžete buď již vzešlé rostliny, anebo co je možná zajímavější a snad také dobrodružnější, vypěstovat si je sami, ze semen!
Asi kdekdo má v paměti známý český film Adéla ještě nevečeřela, ve kterém ohromná masožravka pojídá lidi. Nebojte se, takové „obludy“ se doma jistě nedočkáte, pokud už se rozhodnete masožravou rostlinu sami vypěstovat. My se tady bavíme o rostlinách malého vzrůstu, které prostě spolu se světlem potřebují ke svému vývinu také bílkoviny. Právě ty vstřebávají z drobného hmyzu chytajícího se do jejich lepkavých částí. Na trhu je už v dnešní době spousta různých druhů, které už svým vzezřením dokážou ozvláštnit i ten nejnudnější byt. A povídáním o nich jistě ohromíte kde koho, možná více než sbírkou motýlů.
Začneme třeba u Bublinatek. Tato skupina masožravých rostlin je zajímavá především pro své nádherné květy. V nekvetoucím stavu si ji každý méně zkušený pěstitel snadno splete s nějakým plevelem. V podstatě tyto rostliny vypadají jako malá travička. Až s příchodem květů tyto rostliny ukáží, jak dokáží být nádherné a fascinující. Obecně se jedná o na pěstování nenáročné rostliny, které se velice rychle rozrůstají a někdy se o nich opravdu tvrdí, že se přímo plevelí. Bublinatkám vyhovuje dostatek rozptýleného světla, nesnáší přímý sluneční úpal. Dají se také úspěšně pěstovat pod umělým osvětlením. Ideální teplota pro tyto druhy by měla být 18–25 °C. Celoroční pěstování v domácích podmínkách je pro Bublinatky přímo ideální z hlediska stálosti teploty. Na pěstování se nejčastěji používají plastové květináče.
Máte problémy s mouchami? Zkuste si tedy vypěstovat Mucholapku. Mucholapka podivná je jedna z nejoblíbenějších pěstovaných masožravých rostlin, zejména z důvodu schopnosti aktivního pohybu při lapání kořisti. Tento pohyb je aktivován podrážděním citlivých chlupů jenž vyrůstají uvnitř každé čepele pohybuschopných částí listů. Tento druh pochází z východní oblasti USA, ze státu Severní Karolína. V těchto oblastech je poměrně teplé a suché léto a naopak dosti chladná zima s teplotami okolo bodu mrazu. V současné době je vyšlechtěno mnoho klonů a kultivarů mucholapek, lišící se svým tvarem, barvou a velikostí listové růžice. Mucholapky pěstujeme v květináčích od průměru 5 cm a více. Velikost květináče přizpůsobíme velikosti rostliny. Z důvodu zachování větší stability půdního prostředí však volíme spíše květináče větší. Jako substrát použijeme směs kvalitní světlé rašeliny a křemičitého písku v poměru 2:1. Mucholapky přesazujeme pokud možno každoročně, a to vždy na počátku vegetace, tj. na jaře. Při přesazování odstraníme staré kořeny a zdužnatělou část vsadíme do vyhloubené jamky. Dbáme přitom, aby střed listové růžice zůstal v úrovni substrátu - přílišné utopení či naopak zasazení nedostatečně hluboko může vést ke zpomalení růstu nebo v horších případech k úhynu rostliny.
A nakonec tu máme třeba Rosnatky. Zasadit je můžete do obyčejných plastových květináčů o průměru cca 15 cm. Větší množství substrátu pak udržuje dobrou stabilitu PH. Semena Rosnatek vyséváme na substrát - rašelina s pískem v poměru 2:1 při teplotách 15 - 25 °C. Semena klíčí během několika týdnů. Rosnatkám jinak vyhovují teploty v letním období v rozmezí 18 - 25°C, v zimním období pak od 15 do 20°C. Světla potřebují dosti, proto jim v bytech nejlépe vyhovuje stanoviště na východním nebo jižním okně. Pokud se o Rosnatku dobře postaráte, odmění se vám za péči brzy z jara květy. Ty vyrůstají na oválném šlahounu, i několik desítek centimetrů vysokém.
Jistě můžete namítnout, že na listu papíru, nebo ve vašem případě na displeji počítače, vypadá všechno snadně. Pokud si pěstování masožravek ovšem sami nevyzkoušíte, nikdy nebudete o těchto malých „zázracích přírody“ vědět více.