×
Hledat v našem blogu

Ačokča - neboli papriková okurka

Ačokča (Cyclanthera pedata) je zajímavá zelenina s všestranným využitím. Zaujme vás především její netradiční tvar a za syrova hrášková chuť. To jsou vlastnosti zeleniny, která spojuje papriku a okurku v jeden zajímavý plod.

Ačokča patří do skupiny tykvovitých rostlin. Plody se rozšířily z Jižní a Severní Ameriky, od Bolívie až po Mexiko. Pěstuje se jakojednoletá, popínavá bylina, jejíž stonek dorůstá až 5 metrů. Listy dorůstají velikosti 6–14 cm, jsou laločnaté, s 5–7 eliptickými lístečky, které jsou na okrajích vroubkované.

Květy jsou jednopohlavní, drobné, bílé, nažloutlé nebo nazelenalé. Rostou ve skupinách po 10–20. Barvou i tvarem připomínají cuketu, plody vypadají jako lusky či vejčité bobule s ostrým hrotem dlouhé 10–20 cm. Černá, hranatá a drsná jadérka se nacházejí ve dvou řadách placenty. Vnitřek plodu je po dozrání dutý se sladkokyselou chutí.

Vzhledem ke svému původu bude rostlině vyhovovat dostatek tepla a vlhko. V našich klimatických podmínkách se předpěstovává ve skleníku nebo na okenním parapetu. Sazenice poté přesadíme do skleníku či fóliovníku. Pokud nehrozí přízemní mrazíky, může jít rostlinka ven. Snese stanoviště na přímém slunci. Ke svému růstu potřebuje oporu, po které se může pnout.

Bez vody a dobré výživy nebude dobře plodit. Vegetační doba je poměrně dlouhá a na chutnou zeleninu se můžete těšit koncem srpna až září. V případě, že jsou smetanová semena hodně tmavá, rostlinu už nekonzumujte. Takto uzrálé plody mohou posloužit k předpěstování sazenic na příští rok.

Naložené ve sladkokyselém nálevu chutnají jako okurky a lze je naplnit masovou nádivkou podobně jako papriky. Přidávat se mohou do guláše či zeleninových polévek.

Ačokče se připisují i různé léčebné účinky. V syrovém stavu pomáhá rostlina jako prevence proti cukrovce. Využívá se při léčbě respiračních chorob. Odvar bez semínek je výborný močopudný prostředek. Dále zamezuje vstřebávání sodíku a draslíku zpět do těla. Šťáva se využívá i při léčbě zánětu ucha.

Listy se mohou přikládat na zanícenou část těla, jelikož mají protizánětlivé účinky. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zbavuje totiž cévní stěny cholesterolových plátů. Dokonce také blahodárně působí na krevní tlak.

Tag: Zelenina
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se